Nesër fluturimi i parë Shkup – Sofje

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Nesër në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit do të aterojë aeroplani i parë nga Sofja, me çka do të realizohet fluturimi i parë i kësaj linje ajrore.

Me aeroplan në Shkup do të arrijnë delegacionet e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë të udhëhequra nga ministri i Transportit Bllagoj Boçvarski dhe homologu i tij bullgar Nikollaj Shabev, si dhe operatorë turistikë nga dyja shtetet. Sipas kjo linjë do të duhet të jetë e rregullt nga muaji i ardhshëm ndërsa do të konfirmohen edhe pako turstike që të rritet numri i turistëve.

Para fluturimit të nesërm, sot në Sofje po mbahet takim i Grupit të punës për bashkëpunim në fushën e infrastrukturës, transportit dhe ndërlidhjes. Përskaj Boçvarskit dhe Shabev, pjesëmarrës do të jenë edhe ministri i Vetëqeverisjes Lokale Goran Milevski si dhe zëvendëskryeministri dhe ministri bullgar i Zhvillimit Rajonal dhe Punëve Publike Grozdan Karaxhov dhe ai i Energjetikës Aleksandar Nikollov. Në takim do të shqyrtohen çështjet e interesit të përbashkët në pjesën e komunikacionit rrugor, lidhjes transportuese dhe digjitalizimit.

Ndërlidhja ajrore mes këtyre shteteve do të jetë hap i pare I bashkëpunimit ndërsa janë nënshkruan dy dokumente për përforcimin e ndërlidhjes infrastrukturore të dy vendeve, për linjë të drejtpërdrejtë ajrore Shkup – Sofje dhe për Korridorin 8.

TË FUNDIT
2 minuta
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
1 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
4 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mot me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell
1 ditë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
1 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 ditë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
12 orë
Dy prej të plagosurve në Pejë hyjnë në operim – ngjarja dyshohet se ndodhi për shit-blerjen e një veture
1 ditë
Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut
6 orë
Taravari: BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi
2 ditë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
23 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

INFO

NA NDIQ