Nesër inaugurohet rruga Mehmet Gega” në Komunën e Çairit

INA
INA

23/12/2023

Në komunën e Çairit të shtunën do të nderohet figura dhe vepra e  Mehmet Gegës, prijësit të Demonstratave të Tetovës të vitit 1968.

Në kuadër të këtij përkujtimi pasdite do të bëhet edhe inaugurimi i rrugës “Mehmet Gega”(ish rruga August Cezarec), ndërsa më pas vijon Akademia përkujtimore “Mehmet Gega”  në Teatrin  Shqiptar të Shkupit.

Kush ishte Mehmeti Gega?

Mehmet Gega (1921- 2006) ishte një mësues dhe një aktivist Shqiptarë nga Tetova i të drejtave shqiptare ne Jugosllavi. Mehmet Gega përfundoi arsimin e tij në Tetovë.

Sipas politikave të Aleksandar Rankoviqit, shumë familje shqiptare u dërguan në Turqi.

Më 1955, Gega u dënua me dhjetë vjet burg për pengimin e dëbimit të dhunshëm të familjeve shqiptare në Turqi.

Më 18 tetor 1968, studentët dhe mësuesit shqiptarë bojkotuan Shkollat e Larta të Tetovës.
Nxënësit dhe mësuesit kërkuan hapjen paraleleve në gjuhën shqipe. Hapja e klasave shqiptare u propozua në vitin 1967, por u refuzua nga organet politike maqedonase.
Më 20 tetor 1968 u formua një strukturë arsimore paralele shqiptare.
Më 28 nëntor 1968, Ditën e Flamurit të Shqipërisë, Mehmet Gega organizoi një protestë tjetër me qytetarët e Tetovës pranë kullës së orës.

Demonstrata në vitin 1968 në Tetovë

Më 18 tetor 1968, studentët dhe mësuesit shqiptarë bojkotuan Shkollat e Larta të Tetovës. Nxënësit dhe mësuesit kërkuan hapjen paraleleve në gjuhën shqipe. Hapja e klasave shqiptare u propozua në vitin 1967, por u refuzua nga organet politike maqedonase. Më 20 tetor 1968 u formua një strukturë arsimore paralele shqiptare.

Më 28 nëntor 1968, Ditën e Flamurit të Shqipërisë, Mehmet Gega organizoi një protestë tjetër me qytetarët e Tetovës pranë kullës së orës.

Në mbrëmjen e 19 dhjetorit 1968,në fillimin e Fitër Bajramit, Mehmet Gega organizoi të gjitha xhamitë brenda Tetovës dhe fshatrat e Tetovës, për të ngritur flamurin shqiptar nga minaret e tyre. Përfundimisht, ditën e mëvonshme, shtëpitë dhe dyqanet mbartën shqiptarë.

Rreth kësaj kohe, shumë protesta të të drejtave të shqiptarëve u organizuan në Republikën e Maqedonisë,në Preshevë ,Kosovë dhe në Mali të Zi.

Hakmarja

Në mbrëmjen e 22 dhjetorit, Srecko Janevski, një maqedonas etnik, shqeu Flamurin e Shqiptarë nga pjesa e përparme e një punëtorie të qepur në qendër të Tetovës. I zemëruar nga ky akt, Gega dhe qindra shqiptarë u mblodhën në vendin e ngjarjes. Janevski, i armatosur me armë, iku nga skena duke kërcënuar shqiptarët dhe u fsheh në një hotel. Turma e zemëruar marshoi në hotel dhe gati hyri në hotel. Policia maqedonase mbërriti dhe ndërhyri duke shoqëruar Janevskin në siguri. I zemëruar që Janevski shpëtoi ndëshkimin, grupi i Mehmet Gegës mori qëndrimin për të vazhduar protestën. Ditën tjetër më 23 Dhjetor , protestat u kthyen në një demonstratë. Rreth 11 organizatorë: Subi Amiti, Faik Mustafa, Ramadan Sinani, Ismail Emini, Hysniqemal Merxhani etj., U mblodhën para dyqanit ku ndodhi incidenti. Masa e demonstruesve, u zhvendos nga qendra në drejtim të asamblesë komunale. Hamid Salimi, një student, dhe disa miq hynë në ambientet e komunës dhe në dritaren e një zyre në katin e tretë, ngritën flamurin shqiptar. Pasi është njoftuar nga kujdestarët e policisë komunale, është shkaktuar një përplasje mes demonstruesve dhe policisë. Duke kërkuar lirimin e të burgosurve të arrestuar nga policia, demonstruesit pastaj marshojnë drejt tregut të qytetit dhe rrugën që shpie në Ferizaj. Gjatë marshimit, punëtorët shqiptarë nga fabrikat e Tetex u bashkuan me marshimin.

Demonstruesit mbanin banderola dhe slogane transparente kombëtare:

“Poshtë Maqedonia”

“Kërkojmë hapjen e një universiteti në Kosovë,”

“Ne kërkojmë përdorimin e lirë të Flamurit Kombëtar”

Ndërsa masat e pafundme këndonin:

“Kushtetuta, Kushtetuta !,” Flamuri, Flamuri “

“Ne duam të mësojmë në shqip.” Etj

Në pasditen e vonë, lëvizja prej katër deri në pesë mijë vetë (që ishte ende në rritje) u mblodh në qendër të qytetit. Arriti policia e Tetovës, si dhe përforcimet nga Shkupi. Në këtë situatë, entuziazmi pasuar nga brohoritjet dhe parulla për barazinë kombëtare. para turmës, 20-vjeçari Shifajet Fetahu, u ngjit në një shtyllë metalike dhe e vendosi flamurin kombëtar, duke ngritur flamurin përpara demonstruesve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

INFO

NA NDIQ