Nesër Kuvendi në rend dite ligjet për heqjen e TVSH-së për ushqimet dhe uljen e akcizës për karburantet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2022

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për nesër në ora 15:00 e ka caktuar seancën e 67-të, në rendin e ditës të së cilës janë ndryshimet dhe plotësimet e e Ligjit për TVSH dhe Ligjit për akciza.

Ndryshimet dhe plotësimet sot janë dorëzuar nga Qeveria në Kuvend.

Siç theksoi Qeveria, ndryshimet dhe plotësimet duhet të miratohen në procedurë urgjente kuvendore që të sigurohet ulja e çmimeve të larta të shitjes me pakicë të karburanteve.

“Këto ligje i referohen disa masave si masa e uljes së normës preferenciale të TVSH-së për produktet bazë të ushqyerjes njerëzore nga 5 për qind në 0 për qind. Produktet kryesore për të cilat do të zbatohet kjo masë janë buka, sheqeri, mielli i tipit 400, vaji i lulediellit, qumështi i përhershëm, mishi i freskët, orizi dhe vezët. Përfshihen edhe masat për uljen e normës së TVSH-së nga 18 për qind në 10 për qind për shitjet e energjisë dhe për përjashtimin nga pagimi i TVSH-së për importet e energjisë, si dhe masa për uljen e taksës së akcizës në përputhje me çmimet e bursës. Këto ligje do të lehtësojnë goditjen e çmimeve të shkaktuar nga çmimet e larta të bursave të naftës dhe karburanteve.

Qeveria dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski apeluan deri te deputetët që menjëherë t’i miratojnë ndryshimet dhe plotësimet ligjore, për të garantuar zbatimin e shpejtë të masave të miratuara dje për mbrojtjen e standardit jetësor dhe likuiditetit të kompanive.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1335

Edhe Erdogani a po implikohet në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut?!

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ