Nesër llogaritja e re në Qeveri për çmimin e ri të rrymës

INA
INA

5 Qershor, 2023

Kompania ESM (Elektranat e Maqedonisë së Veriut) nesër në Qeveri do të dorëzoj llogarinë e re për çmimin e ri të energjisë elektrike.

Sipas informacioneve të Telma, analizat e ESM (Elektranat e Maqedonisë së Veriut) tregojnë se nëse në periudhën e ardhshme e shesin energjinë elektrike me një çmim prej rreth 70 euro për megavat orë, kompania nuk do të operojë me fitim apo humbje, por do të jetë në zero.

Përllogaritjet e bëra nesër nga termocentralet shtetërore do t’i dorëzojnë Qeverisë, e cila në një seancë të mbyllur do të vendosë se me çfarë çmimi ESM do t’ia shesë energjinë elektrike EVN HOME në gjashtë muajt e ardhshëm.

Aktualisht një megavat orë kushton 56 euro.

Sa do të jetë çmimi i ESM-së do të varet më së shumti nga faturat e energjisë elektrike që qytetarët do të paguajnë deri në fund të vitit.

Dhe kur është bërë korrigjimi i mëparshëm, llogaritjet e ESM-së kanë treguar se 70 euro për megavat orë është çmimi real për shitjen e energjisë elektrike nga termocentralet shtetërore.

Ndërkohë, rregullatori po shqyrton përllogaritjet nga kompanitë e tjera energjetike që i kanë dorëzuar javën e kaluar.

Është analizuar se në cilën periudhë të ditës do të mund të përdoret energjia elektrike e lirë. Plani është që të jetë dy orë.

Sipas spekulimeve në qarqet energjetike, me shumë gjasa energjia elektrike e lirë ditore do të jetë në periudhën 13-16, por të gjitha detajet për këtë avantazh do të dihen pas rreth dy javësh.

Rikthehet energjia elektrike e lirë ditore, por nga ana tjetër qeveria paralajmëroi edhe rishikimin e TVSH-së nga 10 në 18 për qind aktuale.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

supermarketet-800x445

Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

IMG_5646

Policia e Kosovës me dëshmi të reja: ja ku dhe si u përgatit sulmi (VIDEO)

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

bujar osmani

Trupat serbe pranë kufirit me Kosovën, Bujar Osmani kontakton Daçiqin: Mirëpres deklaratën për tërheqje

INFO

NA NDIQ