Nesër mbledhja e parë e grupit të punës për reformat zgjedhore, a është e mundur një marrëveshje?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/05/2023

Për ditën e mërkurë është thirrur mbledhja e grupit të punës për të biseduar për përmirësimin e Kodit zgjedhor, të iniciuar nga Ministria e Drejtësisë.

Grupi i punës i përbërë edhe nga ekspertë dhe të deleguar të partive politike do të drejtohet nga ish-kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Novakovski, përcjell INA.

Në këtë grup pritet të dërgojnë përfaqësues të gjitha partitë politike, përveç VMRO-DPMNE-së. Një nga propozimet e opozitës maqedonase është që në tërë vendin të ketë një njësi zgjedhore. Megjithatë partitë pritet të diskutojnë për modalitete të ndryshme. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

osmani taravari

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Njëri 6 muaj burgim, tjetri 6 mijë euro gjobë – dënohen dy serbët për sulm ndaj KFOR-it në veri

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

arbana xharra enes goga

Gazetarja Arbana Xharra fiton betejën ligjore kundër Kryeimamit Enes Goga, ky është vendimi

shqiptar-mal i zi

Shqiptari i vrarë sot në Mali të Zi, kishte kërkuar statusin e dëshmitarit, ka ofruar informacione për disa vrasje

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

INFO

NA NDIQ