Nesër në Kumanovë koncerti i muzikës klasike me dy virtuozë të njohur

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Nesër në Kumanovë do të jetë edicioni i VIII i koncertit të muzikës klasike, i organizuar nga Shoqata për art dhe kulturë “PRO ART SIMFONIK”.

Koncerti do mbahet në ambientet e Shtëpisë së Zanatçinjëve në qendër të qytetit, me fillim në ora 20:00.

Në skenën e koncertit do jetë dueti Shkëlzen Pajaziti me violinë dhe Jetmir Mehmeti me kitarë.

Dy virtuozët do sjellin në skenë vepra nga kompozitorë të njohur botërorë. Ky koncert është vlerë e shtuar e artit dhe muzikës artistike në Kumanovë, por që vite me radhë është anashkaluar dhe ska pasur asnjë mbështetje nga Ministria e Kulturës. Profesori Orhan Shaqiri si drejtues i shoqatës dhe organizator i këtij koncerti tradicional thotë se përpos vështirësive, i’a ka dal që ta mbaj gjallë këtë koncert tradicional që çdo vit është pjesë e artdashësve kumanovarë dhe më gjërë. (INA)

TË FUNDIT
3 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
1 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
1 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
5 orë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen
6 orë
Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…
10 orë
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re
1 ditë
Talat Xhaferri edhe një vit do të perdorë veturë zyrtare dhe sigurim prej gjashtë personave
5 orë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen
1 ditë
Maqedonia me humbje më të madhe të ujit në rajon
10 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
1 ditë
Kujdes! Nesër dhe pasnesër do të bllokohen disa rrugë në Shkup – që çojnë te varrezat e Butelit
1 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

bekteshi

Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)

bekim sali orhan murtezani

Murtezani: Po vjen një valë reformash në të gjitha institucionet, do punojmë pa u lodhur për të mirën e vendit dhe qytetarëve

INFO

NA NDIQ