Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

Picture of INA
INA

25/06/2024

Bashkimi Europian dha detaje nga axhenda e takimit të nivelit të lartë që kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç pritet të zhvillojnë të mërkurën në Bruksel.

Sipas njoftimit, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe ndërmjetësi i dialogut do të zhvillojnë fillimisht takime të ndara me të dy liderët, e më pas do të ketë një përballje tre palëshe. Gjatë këtyre takimeve, do të analizohet ajo çfarë është arritur në dialog nën udhëheqjen e Përfaqësueses së Lartë dhe do të fokusohen në rrugën përpara.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, pohoi megjithatë për mediat në Prishtinë se nuk pret që këto takime të prodhojnë rezultate të qënësishme4, e kjo, për shkak të atyre që i përshkroi si sjellje destruktive të Serbisë. Kurti dhe Vuçiç do të përballen në Bruksel për zbatimin e marrëveshjes bazë, në një takim të parë që prej dhjetë muajsh. Takimi pason akuzat e ndërsjella për shkelje të marrëveshjeve.

Konjufca ka përjashtuar mundësinë që në rend të ditës të jetë çështja e Asociacionit. Takimi Kurti-Vuçiç vjen pas vizitës së emisarit Lajçak në Kosovë dhe Serbi, pas së cilës kërkoi nga palët zbatimin e marrëveshjes. Ai i tha Kosovës që ta themelojë Asociacionin. Lajçak ka paralajmëruar të dyja palët se ndarja e fondeve nga plani i rritjes i BE-së do të varët nga rezultatet që do të tregojnë Kosova dhe Serbia në procesin e dialogut. Kosova rrezikon të humbasë rreth 900 milionë euro fonde nga Bashkimi Europian nëse nuk tregohet konstruktive në zbatimin e marrëveshjes, e sidomos dërgimin e draft-statutit të asociacionit në Gjykatën Kushtetuese.

Top Channel

TË FUNDIT
4 orë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike
1 ditë
Vazhdon sot procesi gjyqësor për “Thaçin dhe të tjerët”
1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
2 ditë
Policia e Kosovës sërish godet pronat e Radojçiqit, i'a konfiskon një pompë benzine
2 ditë
Pjetër Shala dënohet me 18 vjet burgim

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
1 ditë
Vazhdon sot procesi gjyqësor për “Thaçin dhe të tjerët”
4 orë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike

LEXO MË SHUMË

Kurti Vucic

Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon sot procesi gjyqësor për “Thaçin dhe të tjerët”

Vucic- Svecla

Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla

pompa benzines radjocic

Policia e Kosovës sërish godet pronat e Radojçiqit, i’a konfiskon një pompë benzine

Pjeter-Shala-850x472-1

Pjetër Shala dënohet me 18 vjet burgim

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark nderohet nga Oda Amerikane, merr një pozitë në Kosovë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

svecla veri

Sulmohet ëmbëltorja në veriun e Kosovës, vetëm pse ministri Sveçla piu limonadë

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Vazhdon procesi gjyqësor në rastin e krerëve të UÇK-së

INFO

NA NDIQ