Nesër pritet që të bëhen të ditur emrat e ministrave të rinj nga radhët e LSDM-së

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Përbërja e Qeverisë së re të udhëhequr nga i nominuari për kryeministër Dimitar Kovaçevski pritet të merret vesh nesër. Kovaçevski do të prezantojë ekipin e tij të ri para Komitetit Qendror dhe Komitetit Ekzekutiv të LSDM-së. Pasi të miratohet në parti, emrat e ministrave të propozuar do të dorëzohen në Kuvend. Tashmë të panjohur janë vetëm ministrat që i takojnë LSDM-së, ku priten ndryshime të mëdha në krahasim me qeverinë e deritanishme të udhëhequr nga kryeministri në dorëheqje Zoran Zaev.

Ministrat Radmilla Sheqerinska dhe Mila Carovska nuk do të jenë pjesë e Qeverisë së re, ndërsa pritet që edhe ministra tjerë të deritanishëm të zëvendësohen. Për dallim prej LSDM-së, BDI do të mbajë ministrat e njëjtë sikurse në Qeverinë Zaev. I vetmi ndryshim tek integristët është kalimi i Jeton Shaqirit nga Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës në Ministrinë e Bujqësisë.

Dihen edhe emrat e ministrave nga Alternativa, e cila pas marrëveshjes për koalicion me Zaevin, publikoi emrat e 3 ministrave me të cilët bëhet pjesë e Qeverisë. Bekim Sali do të jetë Ministër i Shëndetësisë në vend të Venko Filipçes, Admirim Haliti merr drejtimin e Ministrisë të Shoqërisë Informatike dhe Administratës, ndërsa Xhemail Çupi do të jetë ministër pa resor për çështjen e mërgatës. Edhe pse nuk ka një datë të caktuar, pritet që Qeveria e re të votohet në Kuvend brenda javës që vjen. /SHENJA

TË FUNDIT
25 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
1 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
1 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
2 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
9 orë
ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet
6 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
1 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
20 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

LEXO MË SHUMË

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

INFO

NA NDIQ