Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

Picture of ina-online
ina-online

19/05/2024

Koalicionet VMRO-DPMNE dhe VLEN nesër pritet që të vazhdojnë bisedimet për marrëveshjen për formimin e Qeverisë së re pas zgjedhjeve të 8 majit.

Siç mëson INA në tryezën e bisedimeve do të shtrohet ndarja e “kulaçit” qeveritar, gjegjësisht resoreve ministrore, ku pritet të shkëmbehen propozime dhe vlerësime. Megjithatë çështja e ndarjes së pushtetit pritet të finalizohet deri në fund të javës së ardhshme. Kryetari i ASh-së, Arben Taravari paralajmëroi se deri të premten do të finalizohet edhe kjo çështje, duke bërë të ditur se koalicioni i tyre VLEN do të ketë 6 resore ministrore dhe postin e kryeparlamentarit.

Po ashtu nga burime jozyrtare bëhet e ditur se ndarja e pushtetit mes VMRO-DPMNE dhe VLEN do të jetë 70% me 30%. Nuk dihet akoma se pjesë e koalicionit a do të bëhet edhe partia ZNAM e kreut të Kumanovës, Maksim Dimitrievski. VMRO dhe VLEN numërojnë bashkërisht 71 deputetë. (INA)

TË FUNDIT
24 minuta
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
38 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
52 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
6 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
20 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
3 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
10 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
6 orë
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë
20 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

INFO

NA NDIQ