Netanyahu: Prioriteti kryesor i Izraelit në Gaza është shkatërrimi i Hamasit

Picture of INA
INA

03/06/2024

Prioriteti më i rëndësishëm i Izraelit në Gaza është shkatërrimi i Hamasit, tha sot kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, duke shtuar se kjo do të realizohet së bashku me lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Ai tha se të dy këto synime ishin pjesë e një plani për t’i dhënë fund luftës të miratuar nga “niveli më i lartë” i qeverisë së tij.

”Kjo nuk është diçka që po e them tani. Kjo është diçka për të cilën kemi rënë dakord unanimisht në kabinetin e luftës”, tha Netanyahu.

Mbrëmë, kabineti izraelit diskutoi propozimin e fundit për lirimin e pengjeve dhe armëpushimin, të paraqitur nga SHBA.

TË FUNDIT
14 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

14 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ