Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

INA
INA

26 Maj, 2023

Kompania e Elon Musk-ut për implantet e trurit, Neuralink, tha të enjten se kishte marrë miratimin e Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të nisur studimin e parë klinik tek njerëzit.

Disa herë që nga viti 2019, miliarderi Elon Musk kishte parashikuar se kompania e tij e çipave të trurit do të siguronte së shpejti miratimin e FDA-së për provat njerëzore. Por aplikimi i kompanisë u refuzua në fillim të vitit 2022 dhe kompania po punonte lidhur me shqetësimet e agjencisë mbi sigurinë e implantit eksperimental.

“Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme nga ekipi i Neuralink-ut në bashkëpunim të ngushtë me FDA-në dhe përbën një hap të parë të rëndësishëm që një ditë do të lejojë teknologjinë tonë të ndihmojë shumë njerëz”, tha kompania Neuralink përmes një postimi në Twitter të enjten.

Neuralink shtoi se kompania nuk është ende e hapur për një provë klinike.

Neuralink po zhvillon një implant truri që shpreson se do të ndihmojë njerëzit e paralizuar të ecin përsëri dhe të kurojë sëmundje të tjera neurologjike. /VOA

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

trafiku-komunikacion-tirane-shkup-vetura-kolona

Austria vendos një ndryshim në komunikacion

avion-aeroplan-ushtarak

NATO përgatitet për stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e aleancës

53042ACD-A234-41B8-9870-860C8CD480F5

Ukraina evakuon mijëra banorë, pas shkatërrimit të digës Kahovka

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

emanuel-macron-sssss-800x445

Ambasadori francez tregon për përfshirjen e Presidentit Macron në dialogun Kosovë – Serbi

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Diga në Ukrainë: Kur sulmet ndaj infrastrukturës civile përbëjnë krime lufte?

shba

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

INFO

NA NDIQ