Neymar nënshkruan kontratë dyvjeçare me klubin saudit Al-Hilal

Picture of INA
INA

16/08/2023

Ylli brazilian i futbollit, Neymar ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare me ekipin saudit Al-Hilal. Sulmuesi brazilian luajti gjashtë vite me ekipin Paris St Germain, PSG ku fitoi disa trofe, por jo Ligën e Kampionëve.

Deri tani nuk ka detaje për kontratën, por njoftohet se flitet për 90 milionë euro dhe pagesa të tjera, para se të bëhet ekzaminimi mjekësor për 31-vjeçarin brazilian. Gazeta franceze “L’Equipe” tha se Neymar do të përfitojë rreth 160 milionë euro nga marrëveshja.

Klubi i Ligës Profesionale Saudite (SPL) Al-Hilal njoftoi se Neymar kishte nënshkruar një kontratë deri në vitin 2025. Në një video të postuar në rrjetet sociale të klubit, Neymar shprehet, “Jam në Arabinë Saudite, jam Hilali”.

Në vitin 2017, Neymar nënshkroi një kontratë me klubin PSG me një vlerë prej 222 milionë eurosh. Ai shënoi 118 gola në 173 ndeshje për klubin e Parisit dhe fitoi trofe të shumta, përfshirë pesë tituj të “Ligue 1”.

Neymar gjithashtu ka luajtur në 124 ndeshje për Brazilin, duke shënuar 77 gola – një rekord i përbashkët me të famshim Pele, tre herë fitues i Kupës së Botës.

Klubi më i suksesshëm në Arabinë Saudite dhe Azi, Al-Hilal ka fituar 66 trofe dhe mban rekordin për numrin e titujve.

Sulmuesi portugez Cristiano Ronaldo nënshkroi një kontratë me klubin Al-Nassr, duke u bërë sportisti më i paguar në botë. Klubi al-Ittihad nënshkroi marrëveshje me sulmuesin francez Karim Benzema i cili luante për ekipin “Real Madrid”.

TË FUNDIT
2 orë
"Shqipëria është 99% jashtë Europianit", thotë Chiellini: Festoni për arritjen deri këtu
4 orë
Shqiptarët ngacmojnë yllin 16-vjeçar të Spanjës: T’i bëjmë ne detyrat e shkollës, vetëm mos na bëj gol…
4 orë
10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn
4 orë
Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd
5 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

ME TE LEXUARA

9 orë
Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë
6 orë
Portugalia ‘çok’, Turqia ‘jok’!
5 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!
4 orë
Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd
4 orë
10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn
4 orë
Shqiptarët ngacmojnë yllin 16-vjeçar të Spanjës: T’i bëjmë ne detyrat e shkollës, vetëm mos na bëj gol…

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-22-23-46-26-930_com.facebook.katana-edit

“Shqipëria është 99% jashtë Europianit”, thotë Chiellini: Festoni për arritjen deri këtu

IMG_3507

Shqiptarët ngacmojnë yllin 16-vjeçar të Spanjës: T’i bëjmë ne detyrat e shkollës, vetëm mos na bëj gol…

mitaj

10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn

IMG_3505

Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd

kombetarja mitaj asani bajrami

Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

IMG_3501

Portugalia ‘çok’, Turqia ‘jok’!

Screenshot_4-16-600x360

Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë

broja sylvinjo silvinjo

Armando Broja rikthehet titullar? Finalja me Spanjën, ja tri lëvizjet e Silvinjos te Kombëtarja shqiptare

euro 2024 gjermani

Tri ndeshje sot në EURO 2024, kemi se çfarë të shohim

INFO

NA NDIQ