Nga 1 janari hiqen vizat për qytetarët e Kosovës drejt vendeve të BE

ina-online
ina-online

31/12/2023

1 janari 2024 është një ditë historike për qytetarët e Kosovës, të cilët do mund të udhëtojnë pa viza drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Nga fillimi i këtij viti ata do të mund të udhëtojnë pa viza deri në 90 ditë në 27 shtete të zonës Schengen.

Rregullat për lëvizje të lirë përcaktojnë qartë se në rast të shkeljes së tyre, ka gjobë financiare dhe ndalim të hyrjes në Shengen deri në pesë vjet.

Kosova është vendi i fundit në Ballkanin Perëndimor që i lejohet udhëtimi pa viza në këtë zonë.

Komisioni Evropian ka rekomanduar që në vitin 2018 heqjen e regjimit të vizave, por vendimi politik është penguar nga disa shtete anëtare të BE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

shaip kamberi vucic

Kamberi publikon listën e kërkesave që ia dorëzoi Vuçiqit

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

Hovenier

Hovenier: Marrëveshja e Ohrit mbetet ligjërisht obligative.

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni – statusi politik

administrata

Mbi një mijë funksionarë në Maqedoni nuk do të kenë rritje të re të pagave

ministria shendetesise instituti i shendetit publik

Largohen nga puna 19 të punësuar në Qendrën e Shëndetit Publik Shkup

INFO

NA NDIQ