Nga 1 janari hyn në fuqi një ligj i ri në Gjermani

ina-online
ina-online

29/12/2023

Nga 1 janari, në Gjermani hyn në fuqi ligji i ri i ngrohjes.

Gjatë instalimit të sistemeve të reja të ngrohjes, ato pritet të prodhojnë të paktën 65% të nxehtësisë nga burimet e rinovueshme të energjisë.

Sistemet ekzistuese të ngrohjes me naftë dhe gaz mund të funksionojnë vetëm deri në fund të vitit 2044, shkruan Fenix.

Taksa e shitjes për gazin dhe ngrohjen qendrore do të rritet sërish në normën e zakonshme prej 19 për qind nga marsi 2024.

Çmimi i CO₂: Nga 1 janari 2024, karburantet fosile do t’i nënshtrohen një çmimi prej 45 € për ton CO₂. Në përgjithësi, çmimi i CO₂ rritet në 14.33 cent/l, që shkakton kosto shtesë prej 287 eurosh me një konsum vjetor prej 2000 litrash.

Për shkak të çmimit më të lartë të CO₂, kostot e gazit natyror rriten me 0,36 cent për kilovat orë (kWh) në 1,08 cent për kWh (bruto). Një familje me një konsum prej 20,000 kWh në vit do të paguajë më pas rreth 215 € në kosto CO₂ në vit, pothuajse 72 € më shumë se në 2023.

Çmimet e benzinës do të rriten me 4.3 cent për litër (bruto). Leja e CO2 për benzinë ​​është atëherë 12.8 lipa për litër. Nafta kushton 4.8 buzë për litër më shumë se vitin e kaluar.

Sistemet diellore: Për sistemet fotovoltaike (sistemet PV) me fuqi deri në 30 kilovat (kWp), nga 1 janari do të zbatohet një procedurë e thjeshtuar për lidhjen në rrjet; deri më tani kjo vlen vetëm për sistemet deri në 10.8 kWp.

Regjistrimi është më i lehtë për pajisjet diellore të lidhura. Pajisjet nuk kanë më nevojë të regjistrohen te operatori i rrjetit. Për më tepër, pajisjet mund të vihen në funksion menjëherë pas blerjes, domethënë para zëvendësimit të njehsorit të energjisë elektrike.

Kur të vihen në përdorim sistemet e reja fotovoltaike, nga 1 shkurti do të ketë ndryshim në masën e tarifave. Së pari do të ketë një ulje të vogël të përfitimeve me një për qind. Zvogëlimet shtesë prej një përqind ndodhin çdo gjashtë muaj.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

shqiptari restorant gjermani

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

INFO

NA NDIQ