Nga 1 janari pensioni minimal në Mal të Zi 450 euro

ina-online
ina-online

30/12/2023

Kryeministri i ri i Malit të Zi, Milojko Spajiq e ka mbajtur premtimin që pensioni minimal në vendin e tij të jetë 450 euro.

Ai ka njoftuar sot se janë bërë ndryshime në Ligjin për sigurimin pensional dhe invalidor.

“Evropa tani 2! Kuvendi i Malit të Zi miratoi ndryshimet në Ligjin për sigurimin pensional dhe invalidor të propozuar nga Qeveria, në bazë të të cilave pensioni minimal do të jetë 450 euro nga 1 janari”, ka njoftuar ai.

Ndërkaq ndryshimet janë votuar në mbledhjen e Kuvendit të Malit të Zi.

Pensioni minimal në Malin i Zi tash i bie të jetë tri herë më i lartë se në Kosovë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dash-1

DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë me urgjencë

vucic dodik

“Bota serbe” përmes Parlamentit të Malit të Zi

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

nafta tregjet

Rënie e madhe e eksporteve të naftës amerikane në Evropë, rritje e re e çmimeve të mundshme

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

INFO

NA NDIQ