Nga 1 shkurti Euro valuta e vetme në Kosovë, ndalohet dinari serb

ina-online
ina-online

18/01/2024

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka nxjerrë një dekret sipas të cilit, nga 1 shkurti, valuta e vetme për transaksionet e parave të gatshme dhe pagesave do të jetë euro.

Në dekret thuhet se një dekret i tillë është miratuar në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe ligjin e Bankës Qendrore të Kosovës dhe se BQK-ja është i vetmi “autoritet monetar që mund të vendosë për prerjet e lejuara të monedhës euro për qarkullim në territorin e Kosovës”.

Deri më tani, komuniteti serbe në Kosovë përdorte edhe dinarin (RSD), monedhën zyrtare të Serbisë. Pagat e të punësuarve në institucionet serbe paguhen në dinarë, si dhe pensionet në sistemin serb, shtesa për fëmijë apo ndihma sociale.

Gjithashtu, në zonat serbe, dinarët përdoren në objektet tregtare, ndërsa në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, çmimet janë në dinarë.

Megjithatë, rregullorja e Bankës Qendrore të Kosovës thotë se monedhat e tjera përveç euros mund të përdoren në Kosovë vetëm si vlerë për mbajtjen në formë fizike ose në llogaritë bankare në valuta të ndryshme nga euro, për kryerjen e pagesave ndërkombëtare në valuta të ndryshme nga euro. euro dhe për aktivitete valutore.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

alkaloid-780x470-1

Alkaloid ka rritur shitjet e prodhimeve për 16% më shumë se periudhën e njëjtë të vitit të kaluar

dash-1

DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë me urgjencë

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Njëri 6 muaj burgim, tjetri 6 mijë euro gjobë – dënohen dy serbët për sulm ndaj KFOR-it në veri

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

arbana xharra enes goga

Gazetarja Arbana Xharra fiton betejën ligjore kundër Kryeimamit Enes Goga, ky është vendimi

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

INFO

NA NDIQ