Nga 2010-ta e deri më sot, 364 persona të vrarë në Maqedoni

Picture of ina-online
ina-online

06/07/2024

Vetëm javën e fundit dy persona mbetën të vrarë. Në 14 vitet e fundit, 2010-ta ka qenë viti më i keq, ku janë vrarë 45 persona. Statistika nuk është shpresëdhënëse as për këtë vit. Deri më sot, 13 persona humbën jetën si pasojë e sulmit me armë.

Këto pamje u bënë përditshmëri edhe në Maqedoni.13 persona të vrarë vetëm në 6 muajt e parë. E mënyra e ekzekutimin është brutale.
Shumica e vrasjeve kanë të bëjnë me hakmarrje, por edhe probleme familjare.Në janar, në Lisiçe nipi vret gjyshën e më pas edhe vetën. Për shkak të mosmarrëveshjeve familjare, dy persona vriten në Kumanovë. Një muaj më vonë fotografi e njejtë edhe në Stajkovcë të Shkupit. E pasuan vrasjet në Bogovinë dhe në Kratovë. Sipas statistikës zyrtare të MPB-së, numri i vrasjeve ka pësuar ulje prej vitit 2010 e këndej, por viti i fundit nuk nisi mirë.

Në vitin 2010 janë vrarë 45 persona. Për të ardhur në një situatë ku në vitin 2020 kishte vetëm 10 viktima. Por në vitin 2021, 2022 dhe vitin e parafundit sërish vërehet rritje të numrit të vrasjeve. Në nëntë vitet e fundit, 2023-ta ishte më e keqja, 28 persona të vrarë.

Prej vitit 2010 e deri më sot 364 persona janë vrarë, sipas statistikës së Ministrisë së punëve të brendshme, apo mesatarisht 26 persona të vrarë në vit./tvklan.mk/

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
9 orë
Spanja kampione e Evropës
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

18 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
9 orë
Spanja kampione e Evropës
1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ