Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

Picture of INA
INA

19/06/2024

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari i cili pritet të emërohet për ministër në Ministrinë e Shëndetësisë tha që nga dita e parë do t’i shkarkoj drejtorët ekonomik në spitale.

“Do të konsultohem me juristët në Ministrinë e Shëndetësisë dhe nëse kam mundësi, që nga dita e parë do t’i shkarkoj drejtorët ekonomikë”, tha Taravari.

Ai sqaroi këta drejtorë nuk do të shkarkohen për shkak të emërimit të të tjerëve, por ky funksion nuk do të ekzistojë për shkak të shpenzimeve dhe racionalizimit.

“Këto funksione nuk do të ekzistojnë. Të kesh 30 apo 32 drejtorë profesionistë, t’i shtosh edhe 32 drejtorë ekonomik dhe t’i shtosh Këshilla Drejtues nga 5 në 30 klinika janë rreth 160-170 persona. Mendoj se duhet të racionalizojmë këtu”, tha Taravari.

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
3 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kasami për VLEN: Pas zgjedhjeve lokale mund të shkojmë me idenë e formimit të një subjekti të përbashkët
6 orë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
1 ditë
QMK: 12 zjarre aktive në Maqedoni
1 ditë
Të jetosh në mesin e derrave!
6 orë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
1 ditë
Rinisin punimet në kishën Shën “Kostandini dhe Elena” në Qendër të Shkupit, ndërtimi i së cilës filloi para 12 viteve
1 ditë
Hasani: Taravari në Kuvend dorëzoi ligj vetëm në gjuhën maqedonase! Nuk latë ditë pa i poshtëruar shqiptarët

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

Ministrat VLEN Mexhiti Fatmir Limani Murtezani Arben Fetai Besar

VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së – Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

INFO

NA NDIQ