Nga dje, të vaksinuarit mund të hyjnë në Itali pa test

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Duke filluar nga djet, në Itali zbatohen rregulla të tjera të koronës, të cilat prekin edhe udhëtarët nga jashtë. Kushdo që vjen nga vende të tjera të BE-së kduhet të ketë: ose një test negativ të koronës, një dëshmi vaksinimi ose një certifikatë shërimi.

Dallimi këtu është se deri më dje, për shkak të variantit të shfrenuar të omicronit, testi negativ ishte i detyrueshëm për të gjithë – pavarësisht nëse ishin të vaksinuar apo/edhe të shëruar, transmeton albinfo.ch. Ata që nuk ishin vaksinuar duhej të karantinoheshin për pesë ditë.

Që nga fillimi i janarit, Italia ka vendosur detyrimin për vaksinimin kundër koronës për personat mbi 50 vjeç, shkruan srf.ch. Tashmë personat e pavaksinuar të kësaj grupmoshe duhet të paguajnë 100 euro gjobë nëse kapen. Nga 15 shkurti, ata nuk do të mund të shkojnë më në vendin e tyre të punës, pasi atje do të zbatohet rregulli 2G.

Ndryshime ka edhe kur bëhet fjalë për blerjet. Ditën e martë do të hyjë në fuqi rregulli 3G për bizneset që nuk janë pjesë e nevojave të përditshme, trasnemton albinfo.ch. Për të hyrë në librari, banka apo zyra nevojitet të paktën një test negativ. Supermarketet dhe farmacitë janë të përjashtuara nga ky rregull

TË FUNDIT
13 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
19 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
22 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
23 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
24 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

ME TE LEXUARA

13 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
24 orë
Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!
24 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj
23 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
22 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
19 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

LEXO MË SHUMË

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

INFO

NA NDIQ