Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

ina-online
ina-online

21/02/2024

Nga dita e premte, 23 shkurt, në të gjitha drejtoritë rajonale dhe zyrat e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) dhe para noterëve kompetentë, fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët për president dhe kandidatët për deputetë.

Sipas afateve mbledhja e nënshkrimeve do të zgjasë deri më 8 mars.

“Mbledhja e nënshkrimeve bëhet para të gjitha drejtorive rajonale dhe zyrave të KSHZ-së që ndodhen në selitë e 34 njësive vendore dhe para noterëve kompetentë, për këtë arsye dhe për këtë sqarim, adresat e drejtorive rajonale të KSHZ-së. KSHZ-ja para së cilës janë mbledhur nënshkrimet do të publikohet. Procedura fillon në datën 23 dhe vazhdon vazhdimisht çdo ditë. Drejtoritë rajonale do të punojnë me dy turne. Në mëngjes nga ora 08:00 deri në 20:00 të mbrëmjes, ndërsa ditën e fundit më 8 mars do të punojnë deri në ora 24:00”, tha anëtari i KSHZ-së, Boris Kondarko.

Ai ka sqaruar se iniciativa për mbledhjen e nënshkrimeve në mbështetje të listës së dorëzuar të kandidatëve për kryetar dhe deputet, inicohet me dërgimin e njoftimit dhe deklaratës në KSHZ nga kandidati i propozuar, përkatësisht personi i autorizuar prej tij me njoftim të përgjithshëm të vërtetuar nga një noter publik. Dokumentet e nevojshme do të publikohen në ueb faqen e KSHZ-së dhe nga aty do të mund t’i shkarkojnë të gjithë të interesuarit.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në seancën e djeshme miratoi Rregulloren për mbledhjen e nënshkrimeve, e cila do të publikohet në ueb faqen e Komisionit. Përveç kësaj, është miratuar edhe Rregullorja për sjelljen e policisë gjatë mbajtjes së zgjedhjeve.

Kryetari i Komisionit, Aleksandar Dashtevski, theksoi se është i njëjti Rregullore nga zgjedhjet e vitit 2021.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ