Nga hynë armët në veri të Kosovës, eksperti i sigurisë zbulon tunelin

Picture of ina-online
ina-online

07/10/2023

Eksperti i sigurisë, Ilir Kulla thotë se Shërbimi Inteligjent i Kosovës, në bashkëpunim me inteligjencat e huaja, ka arritur të identifikojë se nga i futën armët terroristët serbë.

Në emisionin “Zonë e Lirë” në ABC News, Kulla u shpreh se terroristët përdorën një tunel të vjetër në minierën poshtë zonës së Kapaunikut, minerë e cila fillon në Serbi dhe del në Kosovë.

Sipas Kullës, terroristët serbë që u kapën nga Policia e Kosovës, kanë filluar të flasin.

“Shërbimi inteligjent i Kosovës, në bashkëpunim me inteligjencat e huaja, ka arritur të identifikojë se nga janë futur armët nga Serbia në Kosovë. Poshtë, në zonën e Kapaunikut, që është në Zveçan, mbrapa malit ku është gjetur, ekziston një minierë e vjetër, e cila në kohën e Jugosllavisë, kur nuk ka pasur kufi, futet nga poshtë Kapaunikut, që është mali aty ku bëhet ski, atje janë stërvitur, dhe kanë futur armatimet nëpërmjet tuneleve të kësaj miniere. I kanë futur në Kosovë. Është një tunel i vjetër që nuk përdorej më dhe ka qenë nën kontroillin e këtyre bandave, këtyre grupeve. Nuk ka pasur polici të Kosovës atje dhe KFOR-i e ka pasur të pamundur se është një zonë mali. Kjo është identifikuar ditët e fundit. Në hetim, ata njerëzit që i ka Policia e Kosovës, kanë filluar të flasin, të tregojnë gjërat”, theksoi ai.

TË FUNDIT
3 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
4 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
6 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
7 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

11 orë
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
10 orë
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
1 ditë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
10 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
1 ditë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
9 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

hisen berisha

Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

INFO

NA NDIQ