Nga janari e deri më tani mbi 150 mijë punëtorë kanë ikur nga Kosova

ina-online
ina-online

06/03/2024

Më 1 janar të këtij viti edhe zyrtarisht iu dha fund regjimit të vizave dhe pritjes disavjeçare të qytetarëve të Kosovës, për të lëvizur lirshëm pa viza drejt vendeve në zonës Schengen.

Por, ky vendim ka ngjallur edhe frikë në vend.

Kjo, për shkak të largimit të fuqisë punëtore nga vendi.

E, numri i punëtorëve që kanë lëshuar Kosovën, duke kërkuar punë dhe kushte më të mira në vendet e huaja kalon 150 mijëshin.

Kështu, ka deklaruar kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi

“Që nga 1 janari e deri më tash konsiderojmë që janë mbi 150 mijë punëtorë e kanë lëshuar vendin për të kërkuar punë në vendet e tjera për shkak të kushteve”, është shprehur Azemi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

flamur-nju-jork

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

valle mergimtar flamuri kuq e zi diaspora

Po vazhdon regjistrimi online i Diasporës, përmes eDiaspora

kredite denar

Nuk ka më kredi të shpejta pa prani fizike

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

INFO

NA NDIQ