Nga korriku sërish do ulet çmimi i rrymës në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2023

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi nuk pret që të rritet çmimi i energjisë elektrike nga 1 korriku i këtij viti.

Për ndryshim të mënyrës së llogaritjes tashmë po bëhen analiza, ndërsa një nga masat e mundshme është që të vazhdohet me 10 për qind TVSH në vend se me 18 në faturat e rrymës.

“Në koordinim me Komisionin Rregullator të Energjisë, fakultetet dhe ekspertët e tjerë, tashmë po bëhen analiza të disa opsioneve, për të ndryshuar mënyrën e llogaritjes së çmimit të energjisë elektrike, në përputhje me kapacitetet që do të kemi në maj dhe qershor. Jam i bindur se të gjitha vendimet do të jenë në drejtim të ruajtjes së standardit të jetesës së qytetarëve dhe mbështetjes së kompanive të vogla dhe të mesme që të jenë sa më konkurruese, që do të thotë se nuk presim rritje të çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku duke pasur parasysh të dhënat ekzistuese dhe parashikimin, në të kundërtën presim të ketë ulje të mëtejshme siç kemi bërë”, tha Bekteshi në takim me mediat.

I pyetur se si në çmimin e rrymës do të reflektojë rritja e TVSH-së në 18 për qind nga 1 korriku, Bekteshi tha se ai do të jetë vendim të cilin do të duhet ta shqyrtojnë ministritë e ekonomisë dhe të financave dhe se tani nuk ka bisedime të tilla.

“Qeveria është e fokusuar në masa me të cilat do të ndihmohen qytetarët, ndërsa një nga ato masa është të vazhdohet me 10 për qind TVSH duke pasur parasysh se nga 1 korriku, sipas prodhimit të EMV-së dhe lëvizjeve të çmimeve në bursa dhe përgatitjes që bëri shteti do të ketë ulje t[ mëtutjeshme të çmimit të rrymës”, tha Bekteshi.

TË FUNDIT
6 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

11 orë
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
21 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
17 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së
10 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
21 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
16 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ