Nga Kumanova janë shpërngulur 164 nxënës nga nga fillimi i vitit shkollor

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Nga fillimi i vitit shkollor, deri sot, nga shkollat ​​fillore të Kumanovës janë çregjistruar 201 nxënës dhe 34 nga shkollat ​​e mesme, njoftoi sot drejtoria komunale e arsimit.

Në shkollat ​​fillore të Kumanovës janë gjithsej 10.097 nxënës dhe në shkollat ​​e mesme 4.126.

“Në vitin shkollor 2022/2023 në shkollat ​​fillore komunale me gjendjen deri më 02.02.2023 janë çregjistruar gjithsej 201 nxënës nga gjithsej 10.097 nxënës të regjistruar. Nga nxënësit e çregjistruar 37 nxënës janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në komunë tjetër në Republikën e Maqedonisë dhe 164 nxënës janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në shtetin tjetër”.

“Në vitin shkollor 2022/2023 në shkollat ​​e mesme komunale deri më 02.02.2023 janë çregjistruar gjithsej 34 nxënës. Nga 4126 nxënës të regjistruar, 16 studentë janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në komunë tjetër në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ndërsa 18 nxënës janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në shtet tjetër”, njoftuan nga Departamenti i Arsimit në Komunën e Kumanovës.

Vitin e kaluar situata ka qenë edhe më e rëndë, pasi sipas të dhënave, shkonën fillore e kanë braktisur 220 nxënës, të mesme 60 nxënës. Kumanova megjithatë është komuna më e madhe në vend me 10 mijë nxënës dhe 4.500 gjimnazistë.

TË FUNDIT
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
4 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
5 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
5 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
16 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
17 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
17 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ