Nga lëkura e bananes mund të përfitoni shumë

INA
INA

8 Gusht, 2023

Fal vlerave ushqyese që ka banania, një pjesë e vlerave të saj ushqyese dhe proteinike ndodhen në lëkurën e saj.

Ajo sjellë përfitime të shumta shëndetësore si uljen e rrezikut nga diabeti në 12%, siguron rreth 17% të vitaminës C në baza ditore dhe për pasojë ju forcon sistemin imunitar.

Siguron rreth 12% të kaliumit në baza ditore, element i cili është shumë i rëndësishëm në zhvillimin e qelizave, indeve dhe organeve. Ajo siguron rreth 20% të vitaminës B-6 dhe ju ndihmon të rrisni nivelin e energjisë.

Lëkura më e mirë është ajo e bananeve jeshile sepse e mbajnë lart nivelin e dopaminës dhe serotoninës si dhe ndihmon në humbjen e peshës sepse ka përmbajtje të lartë probiotike. Lëkurën e bananes pasi ta lani priteni në copa të vogla dhe vendoseni të ziejë për disa minuta. Pijeni lëngun e fituar çdo ditë, në mëngjes ose darkë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ardian Mustafai mjek

Mjeku tetovar emërohet kryemjek në repartin e Kardiologjisë në Gjermani

femija - hiperaktiv

Gjashtë dallime midis një fëmije kokëfortë dhe një fëmije të llastuar

stresi_zemra

Cilat simptoma sëmundjesh nuk duhet t’i injoroni

ushqim-frigorifer-uri-haje

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

lotoj sy syri loti

Mos i mbaj lotët! Këto janë përfitimet shëndetësore të të qarit

rrudha - fytyr

Këto probleme të lëkurës tregojnë mungesë të vitaminës D

dardha

Pse dardhat janë kaq të mira për ju

intoleranca-ushqimore

Gratë duhet të hanë ndryshe kur mbushin të 40-at, zbuloni pse

Klinika-Infektive-Shkup

Rritje të rasteve me Kovid-19

INFO

NA NDIQ