Nga marsi 2024 nuk do të ketë pagë më të ulët se 22.500 denarë

INA
INA

27/12/2023

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi njofton se paga minimale do të jetë 22.500 denarë, ndërsa ajo mesatare 39.500 denarë. Ai në rrjetet sociale ka shkruar se nga marsi 2024 nuk do të ketë pagë më të ulët se 22.500 denarë.

Të njëjtën gjë ka thënë edhe ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska.“Nëse marrim sa ka qenë në vitin 2022 dhe sa është tani, kemi mbi shtatë mijë e gati tetë mijë denarë rritje për një vit e gjysmë të pagës minimale”, tha ministrja në “Top Tema”.

Ajo shtoi se nëse kthehemi në vitin 2017, kur paga minimale ishte 10.000 denarë, tani rritja është dyfishuar.

“Paga mesatare e paguar neto për punonjës në tetor të këtij viti është 38.843 denarë, ndërsa në krahasim me tetorin e vitit të kaluar është rritur për 17,3 për qind”, njoftuan të enjten nga Enti Shtetëror i Statistikës

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

market

Inspektorët zbarkojnë nëpër markete – nuk do ta presim ditën e nesërme!

nxemje-qendrore- ngrohje780x439-1

KRRE: Ulet për 35% çmimi i ngrohjes për institucionet publike dhe objektet afariste në Shkup

alkaloid-780x470-1

Alkaloid ka rritur shitjet e prodhimeve për 16% më shumë se periudhën e njëjtë të vitit të kaluar

dash-1

DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë me urgjencë

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

nafta tregjet

Rënie e madhe e eksporteve të naftës amerikane në Evropë, rritje e re e çmimeve të mundshme

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

ekonomi investim plan menaxhim

Samiti për Investime në Ballkan bënë bashkë gjashtë kryeministrat në Londër, fokus rritja e investimeve në rajon

INFO

NA NDIQ