Nga shtatori do të ketë rritje të pensioneve për 2.500 denarë

Picture of INA
INA

26/06/2024

Kryeministri Hristijan Mickoski njoftoi sot se të gjithë pensionistët në vend nga shtatori do t’u rriten pensionet për 2.500 denarë. Rritje të re për 2.500 denarë do të ketë në mars të vitit të ardhshëm, transmeton Portalb.mk.

Mickoski tha se aktualisht nuk ka para në buxhet për rritjen e pensioneve, por me ribalancimin që duhet të miratohet në gusht do të sigurohen para për rritje lineare të pensioneve.

“Buxhetit i mungojnë 2,5 miliardë denarë apo 40 milionë euro për pagesën e pensioneve aktuale. Ato para janë shpenzuar për gjëra me të cilat organet hetimore do të merren shumë në periudhën në vijim. Përkundër faktit se ka mungesë të mjeteve buxhetore për pensionet aktuale, me ribalancimin e Buxhetit do të parashikojmë edhe rritje lineare, për të cilën nevojiten edhe 40 milionë euro shtesë”, tha Mickoski, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në vënia e gurthemelit të një shkolle fillore në Draçevë të Shkupit.

Mickoski tha se në mars do të ketë edhe një rritje lineare të pensioneve prej 2.500 denarë dhe kështu premtimi i tyre parazgjedhor për rritje prej 5.000 denarë do të realizohet para qershorit të vitit 2025.

Edhe në 24 qershor, Mickoski njoftoi se deri në fund të kësaj jave do të mbahet seanca e parë e qeverisë, në të cilën, siç tha ai, do të merren disa vendime formale.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Mickoski njoftoi se tashmë do të fillojnë të punojnë për zgjidhjen e re ligjore për rritje lineare të pensioneve.

TË FUNDIT
1 orë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
2 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
3 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
5 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
8 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
8 orë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
1 ditë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ