Nga shtatori nuk do të ketë pensione nën 13.300 denarë

Picture of INA
INA

16/08/2023

Nga shtatori, pensioni minimal do të jetë 13.300 denarë, paralajmëroi Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Jovanka Trençevska, duke u shprehur e prerë se nuk ka mundësi që pensioni minimal të jetë 18.000 denarë, siç kërkojnë pensionistët që protestuan ditëve të kaluara, njofton KlanM.

“Presim që këtyre ditëve t`i marrim të dhënat nga Enti Shtetëror për Statistika për rritjen e harxhimeve jetësore dhe në bazë të këtyre të dhënave do të shohim se sa do të jetë rritja. Ka mundësi 6%, por edhe më tepër, por pension më të ulët se 13.300 denarë nuk do të ketë” – tha Jovanka Trençevska.

Ministrja Trençevska, sic njofton KlanM, tha se deri në fund të vitit do të gjendet zgjidhje adekuate për definimin e pensionit minimal në vend, I cili do të jetë mbi atë që quhet “pragu i varfërisë” që vërtetohet nga Banka Botërore.

“Kur krijohen politikat duhet të mendohet për stabilitetin e Fondit Pensional. 18.000 denarë është shumë jorelae për shkak se paga minimale është 20.000 denarë. Kjo do të thotë ngarkesë për fondin dhe të vehemi në pozitë që pas tre, katër muajve të pyetemi nëse 330.000 pensionistët do të marrin pagat” – tha Jovanka Trençevska,

Ministrja Trençevska, sic percjell KlanM, theksoi se është e padrejtë që të barazohen njerëzit që kanë 15 vite stazh pune me ata që kanë 40 vite, për shkak se ata me stazh më të madh kanë investime më të mëdha në sistemin e kontributeve dhe është normale të kenë pensione më të larta.

TË FUNDIT
2 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
17 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
17 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
2 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ