Nga java tjetër ngrirja e çmimeve të produkteve ushqimore

ina-online
ina-online

13 Shtator, 2023

Nga java e ardhshme do të ketë ngrirje të reja të çmimeve të produkteve ushqimore.

Por, deri të martën sa të merret vendimi në Qeveri, një vendim tjetër do të hyjë në fuqi për ndalim të shitjes në aksione oferte, shkruan Alsat.

Ministria e Ekonomisë dorëzoi propozimin, i cili sipas këtij dikasteri, do të ndaloj mashtrimet që janë bërë në vitin e kaluar nga rrjetet e marketeve të shitjes dhe tregtarëve të cilët kanë shmangur uljen e çmimeve duke shitur në okazion.

Ministri Kreshnik Bekteshi tha se paraprakisht do të takoj tregtarët që të ulin çmimet së paku 10% në mënyrë lineare për të gjithë artikujt, para se të hyjë në fuqi vendimi për ngrirje.

“Çmimet në bursë në nivel botëror 23,3% kurse në vendin tonë për fat të keq 47%. Kur them për ulje të çmimeve 10% ky do të jetë minimumi, kurse vendimi të martën mund të jetë më i madh! Për shembull buka dhe gruri mund të jenë 80% në kuadër të inflacionit të gjërave ushqimore, 20% mund të jetë mishi dhe 10% fruta/perimet. Në këto të fundit u vërejtën ngritjet më të larta të çmimeve, kjo vërtetohet edhe në raportin e Entit të Statistikave. Unë jam i bindur që me këto vendime çmimet do të ulën, posaçërisht tek ato që kanë rritje enorme të çmimeve”, tha Kreshnik Bekteshi, Ministër i Ekonomisë./Alsat

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ejup maqedonci

Ministri i mbrojtjes i Kosovës flet për zhvillimet e fundit në Veri të Kosovës

Screenshot_2023-09-30-23-01-22-134-edit_com.android.chrome

Paralajmërimi i ish-gjeneralit: Duhet të armatosemi dhe ne, Serbia po përgatit diçka

besnik bislimi albin kurti

Qeveria e Kosovës tregon lëvizjet e ushtrisë serbe në drejtim të kufirit të Kosovës

Screenshot_2023-09-30-18-25-37-717-edit_com.android.chrome

Komandantja Supreme pret në presidencë minstrin e Mbrojtjes dhe Gjeneralin Jashari

gjermania-780x470

Gjermania thirrje Serbisë: Reduktoje ushtrinë në kufi me Kosovën pa vonesa

Vjosa Osmani-696x421

Presidentja Osmani i çon mesazh Vuçiqit: Toger i Millosheviqit, s’do të lejojmë zhbërjen e arritjeve tona

IMG_5631

REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë (FOTO)

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

michael roth

Ushtria serbe afër kufirit të Kosovës, ish-ministri gjerman: Ku dreqin është BE-ja?

INFO

NA NDIQ