Ngritet aktakuzë kundër ish-drejtuesit të klubit bullgar “Vanço Mihajllov” në Manastir

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Prokuroria e Manastirit ngriti aktakuzë kundër Lupço Gjorgjievskit, ish-drejtuesit të Qendrës së kulturore bullgare Vanço Mihajllov në Manastir.

Ai akuzohet për gjuhë të urrejtjes, cenime mbi baza kombëtare dhe diskriminime të tjera. Sipas padisë, Gjeorgjievski lëndoi ndjenjat e komunitetit hebre duke e vendosur shoqatën e tyre tek rruga Rusvelt, në lagjen “Evrejsko” në Manastir.

Po ashtu, Prokuroria fajëson drejtuesin e klubit bullgar në Manastir edhe për citatin e klubit Vanço Mihajllov në brendësinë e objektit, në të cilin mohohet gjuha maqedonase.

Gjeorgjievski do të përgjigjet edhe për materialin ksenofobik në sistemin kompjuterik, gjegjësisht postimet në rrjetet sociale me qëndrime kontraverse të Vanço Mihajllov, është nxitur urrejtje dhe diskriminim ndaj popullit maqedonas dhe gjuhës maqedonase.

TË FUNDIT
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Petrovska: Hipokrizi që një kandidat për ministër është ndjekës i regjimit të Putinit
16 orë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!
10 orë
Imerlije Saliu: Prioritet i kësaj qeverie është avancimi i politikave sociale, lufta kundër varfërisë!
15 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë
10 orë
Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë
13 orë
Mickoski: Mjaft debatuam për çështje etnike, është koha të fokusohemi në ekonomi dhe zhvillim
9 orë
Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ