Ngritet aktakuzë kundër ish-drejtuesit të klubit bullgar “Vanço Mihajllov” në Manastir

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Maj, 2023

Prokuroria e Manastirit ngriti aktakuzë kundër Lupço Gjorgjievskit, ish-drejtuesit të Qendrës së kulturore bullgare Vanço Mihajllov në Manastir.

Ai akuzohet për gjuhë të urrejtjes, cenime mbi baza kombëtare dhe diskriminime të tjera. Sipas padisë, Gjeorgjievski lëndoi ndjenjat e komunitetit hebre duke e vendosur shoqatën e tyre tek rruga Rusvelt, në lagjen “Evrejsko” në Manastir.

Po ashtu, Prokuroria fajëson drejtuesin e klubit bullgar në Manastir edhe për citatin e klubit Vanço Mihajllov në brendësinë e objektit, në të cilin mohohet gjuha maqedonase.

Gjeorgjievski do të përgjigjet edhe për materialin ksenofobik në sistemin kompjuterik, gjegjësisht postimet në rrjetet sociale me qëndrime kontraverse të Vanço Mihajllov, është nxitur urrejtje dhe diskriminim ndaj popullit maqedonas dhe gjuhës maqedonase.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ