Nikolloski: Radev dhe Jotova zbatojnë një politikë ekstreme mohuese ndaj maqedonasve

INA
INA

11/10/2023

Raporti me të drejtë thekson se për t’iu kundërvënë këtyre sfidave ndaj vlerave thelbësore që Këshilli i Evropës synon të mbështesë, raporti bën thirrje për një respektim të fortë ndaj vlerave thelbësore.

Kjo përfshin forcimin e legjislacionit për të luftuar ekstremizmin e ekstremit të djathtë, përmirësimin e arsimit dhe edukimit mediatik dhe luftimin e radikalizimit në internet, theksoi në Këshillin e Evropës Aleksandar Nikolloski, nënkryetar i VMRO-DPMNE.

Nikolloski tha se projekt-rezoluta thekson se politikanët dhe partitë politike duhet të jenë në ballë dhe t’i përgjigjen ekstremizmit të djathtës ekstreme, si në mbrojtjen publike të të drejtave të njeriut dhe parimeve demokratike, ashtu edhe në refuzimin pa mëdyshje të të gjitha formave të racizmit dhe intolerancës, kjo është diçka që duhet të bëjmë këtu.

“Ne mund të gjejmë ideologji të ekstremit të djathtë në shumë vende anëtare të Këshillit të Evropës.

Dua të theksoj shembullin e Bullgarisë, ku presidenti i shtetit Rumen Radev dhe nënkryetarja Jotova zbatojnë politikën ekstremiste të ekstremit të djathtë. Radev dhe Jotova po përdorin anëtarësimin e Bullgarisë në BE për të vendosur një veto ndaj Maqedonisë, duke u kërkuar maqedonasve të ndryshojnë historinë, gjuhën dhe kulturën e tyre në mënyrë që të fillojnë negociatat e pranimit”, tha Nikolloski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ