Nikollov: Kam frikë se do të ngelemi pa personel mjekësor, nuk ka kush të punojë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Mjegu Igor Nikollov, kryetar i komisionit për shëndetësi në VMRO-DPMNE, mbrëmë në Tv Alfa deklaroi se pacientët nuk po arrijnë të marin ilaçet e nevojshme dhe nervozën e shprehin te mjekët. I gjithë faji sipas tij këtu qendron te Fondi dhe ministria e shëndetësisë, të ciëtë nuk mund të dakordohen mes vete, informon Zhurnal.

Sipas tij, institucionet shëndetësore duhet ta kuptojnë se fati i njeriut nuk është numër, as letër e as një dokument.

Ai ka frikë se shumë shpejt Maqedonia do të ngelet pa personel mjekësor, qoftë punonjës spitali, qoftë teknikë apo infermiere.“Unë kam frikë se nuk do të kemi punonjës spitali, nuk do të kemi teknikë, nuk do të kemi personel të mesëm, as motra medicinale. Nuk është puna se ne e kemi mjekun, shëndetësia është sistem, nëse ju nuk e keni motrën medicinale e cila do ta qëllojë venën, e cila do ta mirëmbajëplagën që duhet, e cila do ta bëjë lidhjen si duhet, ju nuk jeni mjek i kompletuar ose punonjës shëndetësor. Shëndetësia nuk është një person. Nëse nuk keni punonjës spitali i cili është i trajnuar për të mbajtur higjienën e pacientit, gjithashtu do të keni problem. Nuk nënçmohet askush nga ky sistem për enë të lidhura në shëndetësi. As dikush duhet të mbivlerësohet, e assesi të nënvlerësohet. Përshkak se shëndetësia praktikisht është një sistem”, tha Nikollov.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ