Nikollovski: Dëshirojmë një ditë e më parë zgjedhje parlamentare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

leksandar Nikollovski nga VMRO-DPMNE, në emisioni debativ në TV SHENJA, ka deklaruar se qëllimi i tyre është që të ketë sa më shpejtë zgjedhje të reja parlamentare.

Ai tha se me procesin e publikimit të “bombave”, dëshirojnë të tregojnë se një ditë që kalon është një ditë e humbur për shtetin.

“Nëse nuk pajtohen ne do t’i shfrytëzojmë mjetet tona demokratike për të arritur deri tek zgjedhjet e parakohshme parlamentare”, u shpreh Aleksandar Nikollovski, nënkryetar i VMRO-së.

Aleksandar Nikollovski tha se pushteti po ikë nga zgjedhjet dhe po shpik tema të ndryshme.

“Ne nga opozita hoqëm dorë nga 100 ditë teknike, kjo i bie se nuk dëshirojmë ministër të punëve të brendshme dhe të punës dhe politikës sociale. Ja le t’i organizoje Spasovski zgjedhjet. Sa i përket Kodit Zgjedhor, mendimi jonë është se ky model është i mirë, nëse ndryshon ne kemi thënë se jemi model të shumicës me një rreth, askush nuk po e pranon atë, ngase e dinë se VMRO do të ketë epërsi, dhe ne themi, jemi të gatshëm për një njësi zgjedhor por që ta ulim numrin e deputetëve nga 120 në 90, pse të shpenzojmë para, ajde ta ulim numrin në 90, pse të mos kursejmë, dhe shohim se ikin nga kjo”, tha Nikollovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

xavi cavi

Xavi nuk përmbahet për humbjen në El Clasico: Është e vetmja gjë që kërkova para ndeshjes

Sali Berisha

Berisha, për “RAI 3”: Nuk akuzohem për korrupsion, jam nën hetim për arsye politike

INFO

NA NDIQ