Nikollovski: E ardhmja e bujqësisë është në implementimin e zgjidhjeve teknologjike inovative

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2022

E ardhmja është në implementimin e zgjidhjeve teknologjike inovative bashkëkohore. Sektori bujqësor duhet të modernizohet dhe të mbështetet me fluks të shpejtë të informatave, shënoi në profilin e tij në Fejsbuk ministri kompetent Lupço Nikollovski.

Ai sot në Fakultetin për Shkenca Bujqësore dhe Ushqim mbajti takim me përfaqësuesit e bashkësisë akademike dhe sektorin e biznesit.

“E përshëndes dhe përkrah idenë për projektin “Specializim i mençur” zbatimi i së cilës do të mundësojë konkurencë më të madhe të prodhimtarisë vendore përmes teknologjive të reja. Prodhimtaria bujqësore do të modernizohet dhe do të zvogëlohen shpenzimet prodhuese”, citon ministri.

Sipas tij, MBPEU gjatë krijimit të politikave zhvillimore vendos theks në profesionistët e rinj bujqësor përmes projekteve të tilla.

“Zgjidhjet moderne dhe inovacionet duhet të jenë shtytës në zhvillim dhe t’i sjellin ndryshimet pozitive në shoqëri”, nënvizon ministri Nikollovski.

TË FUNDIT
32 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
8 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
9 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
24 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
9 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë
1 ditë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
24 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
1 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ