Nikollovski: Në Shqipëri nuk ka bullgar, por ka vetëm maqedonas

Picture of INA
INA

14/09/2023

Nënkryetari i VMRO-DMPNE-së, Aleksandar Nikollovski sot ka deklaruar se në Republikën e Shqipërisë nuk ka bullgar, ndërsa Bullgaria po mundohet të asimilojë maqedonasit të cilët jetojnë në Shqipëri.

“Kur Maqedonia nuk punon, do të punojë politika asimiluese në Bullgari. Në vend që të zbatojë vendimet gjyqësore të Gjykatës Evropiane për të drejtat e njeriut nga Strasburgu sipas të cilës kërkohet pranimi i maqedonasve që jetojnë në Bullgari dhe të drejtat e tyre për edukim në gjuhën amtare, Bullgaria kërkon bullgarët të cilët nuk ekzistojnë në Shqipëri, duke blerë shpirtrat e njerëzve të cilët po vuajnë dhe torturohen dhe jetojnë në varfëri të rëndë në Shqipëri, duke u ofruar pasaporta bullgare me të cilat mund të shkojnë në vendet më të pasura të BE-së për një copë bukë. Kjo është e vërteta”, shkruan Nikollovski.

Nikollovski shkruan se bullgarë në Shqipëri nuk ka, ka maqedonas të cilët shteti amë Maqedonia nuk i mbron dhe i ka lënë të vetëm.

TË FUNDIT
16 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj
8 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
2 ditë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
1 ditë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
5 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
1 ditë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
21 orë
Kasami në takimin e parë të punës me Koçoskën flasin mbi decentralizimin e komunave
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
1 ditë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ