Nikollovski: Qeveria po na përgjon me një softuer, në mënyrë të paligjshme!

ina-online
ina-online

12/10/2023

Nënkryetari i VMRO-DPMNE, Aleksandar Nikoloski, i cili në fjalimin e tij në Këshillin e Evropës për keqpërdorimin e përgjimeve.

Ai tha se parlamenti duhet të dënojë përdorimin e spyware nga autoritetet shtetërore për qëllime politike, që është shkelje e së drejtës për respektimin e jetës private dhe të drejtave të tjera të garantuara me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Nikoloski thotë se ekziston një mundësi se qeveria në mënyrë të pa ligjshme përdor softuer për të përgjuar komunikimin e opozitës, duke përfshirë këtu atë, liderin e opozitës Hristijan Mickovski, dhe politikanë të tjerë të nivelit të lart. Gjithashtu shtoi se pjesatrët e partisë VMRO-DPMNE kanë dyshime se janë nën mbikqyrje, e cila bëhet në mënyrë të pa ligjshme.

“Kemi kërkuar mbikëqyrje parlamentare, por nuk kemi marrë një mohim të besueshëm se në Maqedoni nuk ka mbikëqyrje të qytetarëve me të ashtuquajturin softuer keqdashës ose softuer të avancuar”, tha Nikolloski para të pranishmëve.

Në fjalimin e tij, Nikoloski pohoi se që nga viti 2021, raportet hetimore kanë zbuluar blerjen dhe përdorimin e spyware-it Pegasus nga qeveritë e shteteve të ndryshme anëtare të Këshillit të Evropës, përfshirë qeverinë aktuale në vendin e tij. Ai theksoi nevojën urgjente për një hetim të plotë mbi përdorimin e Pegasus, duke dyshuar për aplikimin e tij për qëllime politike në shkelje të të drejtave të njeriut.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ