Nikollovski: Xhaxhai im ka qenë i punësuar në M-NAV para se të lindja, ndërsa nipi është shkolluar në Japoni

INA
INA

16/01/2024

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave, Ljupço Nikolovski, sot edhe një herë ka përsëritur se nuk ka lidhje me punësimin e dajës dhe nipit të tij në M-NAV. Ai shprehu keqardhjen që mediat, siç tha ai, në vend që të interesohen për temat nga bujqësia, e cila është baza e ekonomisë maqedonase, po tentojnë drejtpërdrejt të përhapin gënjeshtra dhe të pavërteta.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas nënshkrimit të Marrëveshjes me kompaninë spanjolle “Globaltek” për vendosjen e fotovoltaikëve në ujë, Nikolovski përmendi se vendi duhet t’i hapë dyert për profesionistët e rinj, e jo t’u dërgojë mesazh se nuk janë të mirëpritur këtu.

Sipas tij, dikujt me siguri u pengon maqedonasit të suksesshëm jashtë vendit për t’u kthyer këtu.

– Nuk komentoj nëse kompania e dikujt është familjare, si kjo apo ajo. Nuk është puna ime. Detyra ime është të punoj me ndershmëri, ekspertizë, sinqeritet, llogari dhe profesionalizëm. Unë jam i paguar për t’u kujdesur për bujqësinë e Maqedonisë, për të punuar në interes të fermerëve dhe mediat duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje kësaj. Po e përsëris edhe një herë, daja ka qenë i punësuar në M-NAV qysh para se të lindja, dhe nipi është shkolluar për 20 vjet jashtë vendit, në Japoni, Kinë dhe Slloveni. E dini për çfarë stafi po flasim? Për stafin më të lartë profesional. Xhaxhai im ka punuar në M-NAV 40-50 vjet më parë, a mendoni se dikush që nuk ka lindur mund të ndikojë tek dikush që është formuar profesionalisht dhe ka marrë një punë para 1983? Dhe kjo është tema më e rëndësishme për ju? Pse nuk ishit në konferencë kur përmbledhëm atë që është bërë në bujqësi për vitin 2023? Nuk është mirë të dërgosh mesazhin se cilësia nuk duhet vlerësuar. Duhet të hapim dyert, të gjithë kanë shanse të barabarta dhe unë nuk kam ndikuar. Një procedurë ka pasur edhe në Antikorrupsion e cila është mbyllur plotësisht. Mund të kontrolloni nëpër të gjitha institucionet se cila ka qenë procedura dhe nëse është dikush që nuk është i kualifikuar apo i arsimuar dhe nëse vjen në zonën e duhur, theksoi Nikollovski.

Sipas tij, vendi duhet të ketë një administratë profesionale dhe t’u japë mundësi të gjithëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Izet Mexhiti

Mexhiti mesazh Grubit: S’jemi derivat i Dik Martit dhe shtëpive të verdha

Taravari Gostivar

Halil Snopçe u caktua kryetar i shtabit zgjedhor të degës së ASH në Gostivar

Arben Taravari3

Taravari: Maqedonia një herë ka zgjedhur president në Kuvend, pse mos ta bëjmë sërish!

bdi kryesia

BDI e vetme apo bashkë Selën në zgjedhje, në lojë edhe emra tjerë?!

levizja-besa

Lëvizja BESA zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor (FOTO)

fatmirbytiqi

Bytyqi: Kjo qeveri është treguar me vepra e jo me fjalë

demiri-750x430-1

Ministri i Shëndetësisë për REL – Demiri: Nëse jam ministër pas zgjedhjeve kam plan për klinikat

INFO

NA NDIQ