Nikolovski: Sofja nuk i respekton të drejtat gjuhësore dhe kulturore të maqedonasve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2023

“BULLGARIA NUK ZBATON 16 AKTVENDIME TË GJYKATËS EVROPIANE PËR TË DREJTAT E NJERIUT”

Gjykata Evropiane për të drejtat e njeriut është një nga elementet kyçe të Këshillit të Evropës. Duhet të bisedojmë dhe të vendosim një agjendë që do të krijojë një mekanizëm efikas që do t`i detyrojë vendet-anëtare t`i zbatojnë vendimet dhe aktgjykimet e Gjykatës Evropiane për të drejtat e njeriut – ka thënë në Këshillin e Evropës në Strazburg, nënkryetari I VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikolovski.

“Mund të ndajë një shembull që lidhet me Maqedonasut dhe pakicën maqedonase në Bullgari. Në këtë moment ka 16 aktgjykime ose vendime të Gjykatës Evropiane për të drejtat e njeriut që nuk zbatohen në Bullgari. Këto vendime lidhen me të drejtën e vetidentifikimit, me të drejtën e pjesëmarrjes në zgjedhje, të mësimit të gjuhës amtare dhe me të drejtën e mbrojtjes së interest kombëtar në kulturë. Këto vendime miratohen këtu në Strazburg, kurse Sofja refuzon t`i zbatojë dhe me këtë i privon nga të drejtat themelore të njeriut qytetarët e Bullgarisë që deklarohen si Maqedonas” – tha Aleksandar Nikolovski, nënkryetar i VMRO-DPMNE-së. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
38 minuta
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
46 minuta
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
54 minuta
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
60 minuta
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
2 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

ME TE LEXUARA

24 orë
Përbërja e re e qeverisë së bashku me programin e punës, më 17 qershor dorëzohet në Kuvend
5 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
1 ditë
Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”
21 orë
Temperaturat e larta,MASH do të vendosë nëse do të ketë orë të shkurtuara
2 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
1 ditë
Bastisje në Veles, gjendet drogë dhe armë, arrestohen 4 persona
7 orë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
24 orë
Gashi-Grigorjan: Nevojitet mbështetje konkrete për zbatimin e Strategjisë Zhvillimore Nacionale 2024-2044

LEXO MË SHUMË

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

cerdhe

Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm

INFO

NA NDIQ