Nikovski me kolumnë kundër Bujar Osmanit: Për ta shpëtuar maqedonizmin na duhen 60 deputetë

INA
INA

15/11/2023

Ish ambasadori maqedonas, Risto Nikovski i njohur për qëndrimet albanofobe dhe antishqiptare, në shkrimin e tij të fundit me titull “Bujar Osmani ka nënshkruar pëlqimin për ndryshimin e Kushtetutës”, mes tjerash, shkruan:

“Osmani pranoi të gjitha fantazmagoritë dhe marrëzitë bullgare, pa asnjë kompensim nga ana e tyre. Nga ana tjetër, francezët, si kryesues të BE-së, ishin vetëm bartës të presionit të ashpër ndaj Maqedonisë, që ajo të pranonte shantazhin e paturpshëm bullgar. Kështu, ne vetë do të bllokohemi në rrugën drejt BE-së.

Sipas Nikovskit, viti i ardhshëm (2024) do të jetë edhe më kritik për Maqedoninë e Veriut. “Të gjithë qytetarët e saj duhet të tregohen të denjë për përgjegjësitë që mbajnë. Zgjedhjet janë një mundësi që nuk duhet humbur. Nëse nuk përdoret, vështirë se do të ketë një mundësi të re për të shpëtuar maqedonizmin. Forcat opozitare duhet të marrin mbi 60 deputetë. Ndryshe nuk ka shpëtim për ne”, shkruan ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

vmro

VMRO: Me Talatin kryeministër, bëhet “BDI-zimi” i Maqedonisë

Krenar Lloga

Lloga: Presim që Palevski të ekstradohet sa më shpejtë! 

INFO

NA NDIQ