Nis greva e të punësuarve në Fondin Shëndetësor, rrezikohen t’u ulet paga në masën 21%

INA
INA

05/02/2024

Të punësuarit në Fondin e Sigurimit Shëndetësor nga sot kanë hyrë në grevë, shkruan Alsat.

Rreziku i uljes së pagave në masën 21% për 831 të punësuarit e këtij institucioni në të gjithë vendin, do të paralizoj pothuajse të gjithë sistemin administrativ-shëndetësor, i cili është i lidhur me pagesat e Fondit.

Nga Lidhja e Sindikatave thonë se Ligji për nëpunës administrativ është në Kuvend, por ai vend që të zgjidh problemin me pagat po i zhytë më thellë të punësuarit.

Sllobodan Trendafilov tha se pas marrëveshjes për harmonizim të pagave sipas rritjes së pagave minimale në mars të këtij viti, vet Qeveria ka rekomanduar që kjo metodologji të hyjë në fuqi nga marsi i vitit 2025.

Ata thonë se po privohen nga e drejta për 12 paga./ Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ