Nis hetim ndaj Marine Le Pen, dyshohet se fushata e saj është financuar në mënyrë të paligjshme

Picture of INA
INA

10/07/2024

Një hetim mbi financat e fushatës për zgjedhjet presidenciale të vitit 2022 së lideres së ekstremit të djathtë Marine Le Pen është hapur nga prokuroria në Francë.

Zyra e prokurorit të Parisit njoftoi të martën se një hetim ishte hapur javën e kaluar për të shqyrtuar akuzat mbi financimin e fushatës së Le Pen, të cilat përfshijnë përvetësim, falsifikim, mashtrim dhe një pretendim të mëtejshëm se një kandidat në një fushatë elektorale pranoi një hua, sipas The Guardian.

Le Pen dhe partia e saj kanë mohuar më parë akuzat në lidhje me financimin e fushatës.
Hetimi paraprak u hap pasi një komision kombëtar i ngarkuar me shqyrtimin e financave të fushatës, CNCCFP, kishte njoftuar zyrën e prokurorisë vitin e kaluar.
Në zgjedhjet e vitit 2022 ishin hera e dytë që Le Pen, e cila në atë kohë ishte kryetare e partisë kundër emigracionit, e ekstremit të djathtë Rally National (RN), u përball me Macron në balotazh dhe humbi ndaj tij.

Në dhjetor 2022, komisioni kishte kundërshtuar shpenzimet e lidhura me vendosjen dhe heqjen e materialeve të fushatës në 12 autobusë, duke i përshkruar ato si “të parregullta”. Le Pen kishte apeluar por më pas hoqi dorë nga çështja.

Politikanët francezë vazhdojnë të mendojnë se si të formojnë qeverinë pasi e djathta ekstreme e Le Pen u pengua nga votimi në raundin përfundimtar të zgjedhjeve të parakohshme të dielën mbrëma, por asnjë grupim nuk ka fituar një shumicë absolute.

TË FUNDIT
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
7 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
10 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
12 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
12 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

10 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
7 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
2 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
1 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ