Nisën shkollat në Shqipëri, ndërsa universitetet fillojnë mësimin më 9 janar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

Nxënësit dhe mësuesit e arsimit parauniversitar janë rikthyer në bankat e shkollës pas 12 ditësh pushime dimërore. Por kjo ditë e parë e shkollës e vitit 2023, nuk i gjen klasat plot për shkak të virozave që janë përhapur në vend.

“Ne jemi 25 nxënës në klasë, sot ishim 18. Shumë pak, se di pse munguan”, thotë një nxënës.

“Mungonin 9 nxënës se ishin sëmurë”, tregon një tjetër.

Ndërkohë, disa nxënës mezi kanë pritur rikthimin në mësim e disa të tjerë dëshironin që pushimet të zgjasnin edhe më shumë.

“S’më kishte marr malli për shkollën. Dua më shumë pushimet”, shprehet një nxënës.

“Më kishte marr malli për mësuesen dhe shoqet. Sa mirë që filluam”, thotë një vajzë,

Edhe pse binjake, Aria dhe Amaris kane mendime te ndryshme për kthimin në shkollë pas festave.

Top Channel

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

rama macron makron

Nga takimi kokë më kokë me Macron, te marrëveshjet që do të firmosen, agjenda e kryeministrit Rama në Francë

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

INFO

NA NDIQ