Niset “Peregrine Mission One”: Nëse do të jetë i suksesshëm, do të jetë zbarkimi i parë në Hënë i SHBA-së që nga viti 1972

INA
INA

08/01/2024

Raketa Vulcan, që mbante anijen hapësinore Peregrine, është nisur nga Kepi Canaveral në Florida.

Ky është fluturimi debutues për të dyja pjesët e teknologjisë dhe pritet të kushtojë 108 milionë dollarë.

“Gjithçka duket mirë”, ka thënë kontrolli i misionit.

Zbarkimi i parë i një anije kozmike komerciale në Hënë do të ishte një moment historik në eksplorimin e hapësirës.

Dhe nëse do të jetë i suksesshëm, do të jetë misioni i parë i SHBA-së që do të zbarkojë në Hënë që nga viti 1972.

“Peregrine Mission One” pritet të kryejë disa eksperimente të NASA-s që mund të hapin rrugën për programin e saj Artemis, i cili shpreson t’i vendosë njerëzit përsëri në sipërfaqen hënore përpara fundit të vitit 2030.

Vulcan ka kaluar afërsisht një dekadë në zhvillim dhe prodhuesit United Launch Alliance synojnë të konkurrojnë me Falcon 9 të SpaceX në tregun e lëshimit të satelitëve.

Peregrine është zhvilluar nga kompania private e fluturimeve hapësinore Astrobotic dhe e financuar pjesërisht nga NASA.

Peregrine Mission One, është emëruar sipas zogut më të shpejtë në botë dhe do të transportojë 21 pako në Hënë për shtatë vende.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

card-trump

Maqedonia e Veriut sërish në qendër të vëmendjes, këtë radhë mashtrime me “Trump kartela bankare”

Elon-Musk-cip

Njeriu i parë me një implant truri kontrollon një mi kompjuteri me mendimet e tij!

diell

Dielli po shpërthen në një nivel që nuk është parë që nga viti 2017

intel

Intel do të prodhojë çipe për Microsoft

Elon Musk X twitter

Elon Musk po krijon një rival të Gmail të quajtur ‘XMail’?

google

Google lançon Gemini për planet e biznesit të Google Workspace

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

INFO

NA NDIQ