Nisin edhe zyrtarisht hetimet ndaj Varhelyit, dyshohet se favorizoi Serbinë gjatë negociatave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2023

Parlamenti Evropian edhe zyrtarisht ka aprovuar kërkesën për hetimin e brendshëm ndaj Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Olivér Várhelyi për gjoja favorizimin e Serbisë gjatë negociatave të zgjerimit të bllokut.

Këtë e ka bërë të ditur deputeti holandez që inicoi kërkesën, Thijs Reuten.

“Kjo është e drejtë. Me 357 pro, 180 kundër dhe 95 abstenime, Parlamenti Evropian miratoi thirrjen time ndaj Komisionit për të hetuar komisionerin Várhelyi mbi sjelljen e tij në Ballkanin Perëndimor.

Pres me padurim rezultatet e hetimit”, ka shkruar ai.

Socialistët dhe Demokratët thanë se janë të alarmuar nga raportet se komisioneri Varhelyi qëllimisht kërkon të minojë qendrën e reformave demokratike dhe të sundimit të ligjit në vendet drejt anëtarësimit në BE.

“Komisioneri vazhdimisht nënvlerëson sulmet e presidentit serb Vuçiq ndaj demokracisë dhe, dyshohet se ka ndihmuar edhe veprimet separatiste të Milorad Dodikut në Bosnje dhe Hercegovinë (BeH)”, theksuan këta deputetë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

INFO

NA NDIQ