Një celulë terroriste planifikoi sulme në Gjermani

Picture of INA
INA

06/07/2023

Shtatë persona janë arrestuar në perëndim të Gjermanisë nën dyshimet se po krijonin një celulë terroriste islamiste, thanë prokurorët më 6 korrik.

Ata po ashtu dyshohet se kanë mbështetur grupin militant, Shteti Islamik.

Personat e arrestuar në Gjermani janë nga Taxhikistani, Kirgizia dhe Turkmenistani, thanë prokurorët. Ata u arrestuan në landin gjerman, Rajna Veriore-Vestfalia.

Një burrë tjetër dhe gruaja e tij raportohet se janë arrestuar nga autoritetet holandeze. Burri dyshohet se i përkiste këtij grupi.

Prokurorët thanë se të dyshuarit hynë në Gjermani pak kohë pasi Rusia nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022 dhe synonin “të kryenin sulme terroriste të nivelit të lartë në Gjermani, përmes taktikave që përdor IS-i ”.

Prokurorët thanë se të dyshuarit veçse kishin identifikuar shënjestrat potenciale në Gjermani dhe kishin tentuar të siguronin armë. Megjithatë, ata nuk besohet se kanë arritur të zhvillonin ndonjë plan konkret për sulme.

Të arrestuarit pritet të dalin para një gjykate në Gjermani të enjten ose të premten. /REL

TË FUNDIT
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
2 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
2 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
2 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ