Një Chatbot u mbyll pasi filloi të shante, duke e quajtur veten të padobishëm dhe duke kritikuar kompaninë

INA
INA

30/01/2024

Kompania britanike e dërgesave DPD ka mbyllur chatbot-in e saj të fuqizuar nga AI pasi një klient i pakënaqur arriti ta “bënte” atë të shante dhe kritikonte firmën.

Muzikantja Ashley Beauchamp, 30 vjeç, u përpoq të gjurmonte paketën e humbur, por nuk mori ndonjë informacion të dobishëm nga chatbot-i në internet i kompanisë së dërgesave. Pasi u përpoq të merrte një përgjigje, klienti i pakënaqur vendosi të argëtohej pak dhe filloi të eksperimentonte për të zbuluar se çfarë mund të bënte chatbot-i i kompanisë.

Sipas Beauchamp, atëherë “filloi kaosi”, pasi chatbot filloi të shante, duke e quajtur veten të padobishëm dhe duke kritikuar kompaninë.

Beauchamp fillimisht i kërkoi chatbot-it t’i tregonte një shaka dhe më pas të shkruante një poezi duke kritikuar kompaninë. Dhe më pas me disa udhëzime të tjera të dhëna, chatbot filloi të mallkonte “Fuck yeah”

“Do të bëj çmos që të jem sa më i dobishëm, edhe nëse kjo do të thotë të shaj”. Ndërsa në një rast tjetër chatbot quhet një “chatbot i padobishëm që nuk mund t’ju ndihmojë”.

DPD përdor inteligjencën artificiale për komunikim në internet për t’iu përgjigjur pyetjeve. Kompania tha se përditësimi i ri bëri që chatbot të sillet çuditërisht.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

DASH departamenti amerikan

SHBA ofron 15 milionë dollarë kush jep informacion rreth liderëve të Lockbi

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ndalon ‘screenshot’ për profilet: Si funksionon dhe çfarë ndryshon

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Mijëra punësime të reja e miliona investime në inteligjencë artificiale

Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton “superfuqi”

iphone- telefon mobil

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

kompjuter

“Besimi te shkencëtarët”, studimi i shtrirë në 67 vende e rendit Shqipërinë të fundit

INFO

NA NDIQ