Një ditë e zezë dhe një ditë e turpshme për Rusinë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Hamdi Reçica

Në kulmin e përpjekjeve për të mbajtur në këmbë dinosaurin sovjetik që përpëlitej për rënie, ishte Mathias Rust piloti gjerman kur me aeroplanin e tij privat më 28 maj 1987 ateroi në Kremlin dhe turpëroi tërë Bashkimin Sovjetik i cili mburrej me ushtrinë e tij, por në fakt ishte vetem një grumbull i madh ushtarësh të pamotiv.

Dhe, historia sikur përsëritet. Droni mbi Kremlin që ra dje, vetëm pak ditë pas paradës së bujshme ushtrake të Putinit, është një tjetër turp i madh i tërë sistemeve mbrojtëse ruse.

Nuk është e rëndësishme se kush e lansoi atë dron, e rëndësishme është se ai ra mbi kokën e Putinit, për ti treguar se ambiciet e tija cariste janë një makth i tij në shekullin e ri.

Për të mos përfunduar këtu, këtij turpi për ti dhënë faqen e zezë, sot Presidenti i Ukrainës po bënë historinë e tij, duke dorëzuar aktakuzën në tribunalin më të rëndësishëm ndërkombëtar, Putinit për ti dhënë titullin Kriminel Lufte.

Këto janë ditë të vështira për Rusinë!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

INFO

NA NDIQ