Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit

Picture of INA
INA

24/05/2024

Në kohën kur arsimi konsiderohet si faktor kyç për të ardhmen e të rinjve, gjithnjë e më shumë studentë në Maqedoninë e Veriut ballafaqohen me nevojën për të punuar gjatë studimeve. Sipas hulumtimeve të fundit, rreth 25% e të rinjve të vendit janë të punësuar gjatë arsimit të tyre formal. Kjo shifër, thënë nga organet kompetente, është në përputhje me mesataren e Bashkimit Europian, ku një e katërta e të rinjve punojnë gjatë shkollimit.

Ndërsa puna mund të sigurojë pavarësi financiare dhe të përgatisë të rinjtë për tregun e punës, ajo gjithashtu mund të ketë një ndikim negativ në arritjet e tyre akademike. Studentët të cilët njëkohësisht punojnë shpesh përballen me kufizime kohore, të cilat mund të çojnë në ulje të përqendrimit në studim dhe nota më të ulëta. Në rastin e Maqedonisë së Veriut , kjo tendencë reflekton edhe presionin ekonomik me të cilin përballen të rinjtë.

Papunësia e lartë e të rinjve dhe mundësitë e kufizuara të punës, theksohet se i bëjnë shumë të rinj të pranojnë çdo punë, edhe nëse kjo do të thotë të sakrifikojnë arsimin e tyre.

Megjithatë, në drejtim të kësaj kanë komentuar edhe sociologët të cilët theksojnë se jo të gjitha përvojat e punës janë negative. Por, ata njëkohësisht, shtojnë duke thënë se Shteti dhe institucionet arsimore duhet të ndërmarrin hapa për të mbështetur studentët që punojnë, duke përfshirë programe studimi fleksibël dhe mundësi bursash që do t’u mundësojnë të rinjve të balancojnë punën dhe studimin. Megjithatë, me mbështetjen e duhur, sipas sociologëve, puna gjatë shkollës mund të jetë një përvojë që përgatit të rinjtë për një të ardhme të suksesshme, në vend që të jetë pengesë për të.

Në ndërkohë, me formimin e qeverisë së re, të rinjtë shpresojnë që kostot e jetesës të ulen dhe të mundësohen më shumë bursa dhe mbështetje financiare me qëllim që ata të munden të fokusohen plotësisht për arsimimin dhe formimin e tyre.

TË FUNDIT
2 orë
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
3 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
3 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
4 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
4 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

11 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
3 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
16 orë
Plotësohen vendet e deputetëve që u bënë ministra
10 orë
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
2 orë
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ