Një emigrant dyshohet për sulm ndaj një polici në Maqedoninë e Veriut, dërgohet në paraburgim

INA
INA

30/10/2023

Prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike Gjevgjeli ka lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore ndaj një shtetasi të Marokut, i cili dyshohet se ka kryer vepër penale sulm ndaj një personi zyrtar gjatë kryerjes së punëve të sigurisë nga neni 383 paragrafi 3 i Kodit Penal.

Më 28 tetor, i dyshuari sulmoi një zyrtar policor i cili ishte duke vepruar me urdhër për të kryer detyrën e patrullimit. Polici, së bashku me dy policë sllovakë të Frontex-it, kanë marrë njoftim se në një pikë karburanti në autostradën A1 në drejtim Gjevgjeli-Shkup, një person i panjohur – emigrant ka hipur në një veturë mallrash me targa të Hungarisë.

Ata shkuan në pikën e karburantit ku shoferi i kamionit u konfirmoi se në automjetin e tij kishte hipur një emigrant, i cili nuk pranoi të zbriste. Oficerët e kanë urdhëruar të dalë nga vetura, por i dyshuari duke lëvizur në çati është zhvendosur në pjesën e përparme të veturës, ku është hedhur jashtë dhe ka filluar të ikë.

“Policia e Maqedonisë e ka ndjekur dhe e ka kapur, por i dyshuari ka filluar të bëjë rezistencë aktive, e ka kapur policin nga dora e djathtë dhe ka filluar t’i përdredhë gishtat. Në atë mënyrë e ka lënduar – frakturë e gishtit me dislokim të fragmenteve. Në atë moment kanë ardhur në ndihmë kolegët dhe së bashku kanë mundur të dyshuarin”.

“Meqenëse ekzistojnë rrethana që arsyetojnë frikën se i dyshuari do të ikë, se do të pengojë procedurën penale duke ndikuar te dëshmitarët dhe se do ta përsërisë veprën penale, prokurori publik kompetent në Gjykatën Themelore në Gjevgjeli ka dorëzuar propozim për përcaktimin e një masë paraburgimi”, thonë nga Prokuroria.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ