Një histori e pazakontë me Dr. Ferid Murati

INA
INA

6 Shtator, 2023

Nga Beqir SINA – New York

Shoqata Mjekësore Shqiptare-Amerikane, organizoi nje event mjaft dinjitoz e emocionues në Nju Jork. U mbajt Konferenca e parë e Mjekve Shqiptaro Amerikan . Kjo konferencë u mbajt të shtunën në mbrëmje(24 Mars 2011) në një nga ambientet e hotelit “Four Seasons”, në New York City.

I ftuar zyrtarisht për të fotografuar dhe bërë reportazhin e kesaj veprimtarie nga Shoqata Mjekësore Shqiptaro-Amerikane presidentja e saj, dr. Lindita Çoku ,dhe të bashkëkryetarit të shoqatës dr. Sulejman Çelaj, teksa po mbuloja zyrtarisht dhe eskluzivisht , po merrja fotografit e kesaj konference, kam edhe një kujtim: Në momemtin që po fliste Dr. Ferid Murat, më afrohet një zëdhënse e tij dhe më thotë ngadalë “Sina, mundësisht bëj pak kujdes me fotografit portret të doktorit, ngaqë doktori ka nje problem(defekt në lindjen e tij) në syrin e majt” .

Dhe, unë ne respekt të profesionit asnjeher atë event, por edhe dy herë të tjera, që pata rastin t’a fotografojë Dr. Ferid Muart, veçanërisht në pozicionin(planin) portret, nuk e fotografova me profil në krahun e majt të fytyres, së tij, por gjithmon i qendroja me përparsi nga profili i krahut të djatht të fytyrës së tij

Nuk e di as sot e kësaj dite, nëse Dr. Ferid Murat shikonte apo jo me syrin e majt, por kam vrejtur se qepallat(belbzat) e syrtit të majt ishin gati ngjitur me njëra tjetrën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

famijari nga shanxhaku armina

Mirsadi nga Sanxhaku: Unë dhe familja ime jemi shqiptarë, gjyshi im mbante plisin deri në vdekje

festivali filmit tirane mancevski

“Rrethi nuk është i rrumbullakët”,mirë se erdhe në Tiranë – nderime të mëdha për Mançevskin

UT AZGJ

Thellohet bashkëpunimi mes UT-së dhe AZGJ-së

nxenesit idrizove shkolla

Idrizovë, protestë kundër hapjes së paraleles shqipe/ Shaqiri: Nëse nuk gjendet zgjidhje do t’i merren ingerencat Gazi Babës

sanxhak femijet shqiptare

SANXHAKLINJTË JANË ME ORIGJINË SHQIPTARE!

tetove plisi

Manifestim dinjitoz në Tetove kushtuar Ditës së Plisit

pallati halim beut tetove

KËTU (NË TETOVË) BUJTI MBRETI ZOG…!

duhan cigare

Fëmijëve u shiten cigare me copë para shkollave në Tetovë (VIDEO)

shkolle arsimtari nxenesi

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë nxënësit: O psikopat, a e di se çfarë të bëjë

INFO

NA NDIQ